Олег Андрос (androsland) wrote in saveoldkyiv,
Олег Андрос
androsland
saveoldkyiv

Лист щодо ситуації довкола Київського зоопарку

Депутату Київської міської ради Олексію Давиденку

Шановний Олексію Володимировичу!

Київський зоологічний парк засновано понад століття тому за ініціативою професорів університету Святого Володимира та політехнічного інституту, викладачів гімназій, лікарів, громадських діячів і взагалі любителів живої природи. За свою вікову історію зоопарк пройшов довгий шлях від громадського звіринця до одного з найбільших за територією зоологічних парків Європи. Протягом непростого XX століття було багато важких часів та періодів розквіту. Але за ці роки колектив зоопарку накопичив величезний досвід утримання та розведення рідкісних тварин, а в Радянському Союзі Київський зоопарк став одним із найкращих.

У Положенні про Київський зоологічний парк зазначено: "Київський зоологічний парк загальнодержавного значення було створено з метою формування експозиції рідкісних, екзотичних та місцевих тварин, збереження їх генофонду, вивчення дикої фауни і розробки наукових основ розведення її представників у штучно створених умовах, організації екологічної освітньо-виховної роботи. Він є природоохоронною науково-дослідною та культурно-освітньою установою". Основними завданнями зоопарку визначені:
- вивчення, узагальнення та впровадження вітчизняного та зарубіжного досвіду утримання та розведення тварин у неволі;
- проведення науково-дослідних робіт;
- проведення навчально-виховної та культурно-освітньої роботи в галузі екології, охорони природи, етології, зоології, мисливського і тваринного господарства;
- поширення еколого-освітніх знань;
- здійснення різноманітних форм культурного обслуговування, створення умов для відпочинку та дозвілля населення при збереженні сприятливих умов утримання тварин.
При цьому за час діяльності на посаді генерального директора С.В.Берзіної, призначеної без конкурсу, зі структури зоопарку було виключено науковий і просвітній відділи, під тиском змушені були звільнитися більше 60-ти висококваліфікованих спеціалістів, які організовували і проводили наукову та практичну діяльність зоопарку. Таким чином нехтується основна складова діяльності зоопарку, передбачена розділом Положення "Науково-дослідна діяльність зоопарку".
За дуже короткий строк розвалено роботу відділу кадрів та архіву. Також розформовано колекцію тварин гуртка юнатів. Слід нагадати про минулі досягнення Будинку Юнатів Київського зоопарку: його випускники стали провідними спеціалістами у зоопарківській справі, їх імена відомі і шановані в нашій державі та за межами України. Таким чином руйнуються самі основи зоопарківської діяльності, яка передбачає спадковість поколінь фахівців, коли молодші роками переймають досвід старших колег.
Крім того, зі структури зоопарку виключено підрозділ забезпечення тварин кормами. Щоб позбутися "неугодного" працівника, зі штатного розпису виключаються цілі відділи, де працювали молоді перспективні і працездатні фахівці, скорочуються посади тощо. Штат всупереч здоровому глузду, законодавству та завданням, що стоять перед зоопарком, змінюється по декілька разів на рік для обґрунтування звільнення людей, що мають власну думку і можуть висловлювати її. Загалом же за час керівництва зоопарком С.Берзіною звільнилося більше 200 чоловік, що за числом майже дорівнює трудовому колективу.
Діяльність С.Берзіної призвела до скорочення колекції тварин зоопарку, ліквідовано декілька напрямів у розвитку колекції. Підірвана кормова база, культура кормових комах: з'явилися колосальні проблеми з годуванням комахоїдних тварин, в першу чергу, земноводних, рептилій і кажанів.
Перетворено на фарс природоохоронні акції. Наприклад, акція "День захисту кажанів" проводилась на фоні ліквідації Центру реабілітації кажанів, що працював на базі зоопарку на волонтерських засадах з 1998 року. Працівники Центру, як і інші співробітники зоопарку, змушені були виступити з протестом, що стало приводом для їх звільнення.
Практична робота з розвитку зоопарку та науково-дослідна діяльність підмінені нав'язливо-галасливим піаром та суто розважальними акціями. Консультант директора зі зв'язків з громадськістю Г.Бузан, яка не є штатним працівником зоопарку, наділена повноваженнями витрачати значні кошти зоопарку на ці заходи, товари та послуги при цьому закуповуються за явно завищеними цінами. Водночас частина роботи з організації просвітніх заходів виконується штатними працівниками, але оплачується стороннім організаціям. Все це свідчить про корумпованість та нездатність адміністрації зрозуміти справжні завдання та потреби цієї установи.
Більше того, в Київському зоопарку відбулися події, що свідчать про відверту цинічність і почуття безкарності керівництва зоопарку та їх підручних, про порушення в цій установі навіть базових, засадничих прав людини, без яких неможлива правова держава, при тому порушення адміністрацією зоопарку трудового законодавства України вже стало традиційною і звичною справою.
Так, 17 жовтня 2009 року у Київському зоопарку було прилюдно побито двох членів ініціативної групи працівників зоопарку по перевиборам голови профкому, С.Григор'єва та І.Марійчука. Тиск на працівників зоопарку посилився після прес-конференції 15 жовтня 2009 року, де було оприлюднено жахливі умови утримання тварин, побутові умови працівників та інші свідчення, що спростовували життєрадісні реляції керівництва та прес-служби зоопарку. Майже всі активісти, які брали участь у прес-конференції, звільнені з зоопарку з порушеннями трудового законодавства або перебувають під тиском адміністрації зоопарку.
Практично всі «больові точки» зоопарку, на які звернули увагу громадськості, через деякий час обернулися трагедіями. За декілька місяців загинули рідкісний уссурійський ведмідь Ося (на прес-конференції показано жахливі умови утриманні цих тварин) та дикобраз.
Проте оприлюднення реального стану справ у зоопарку у жовтні 2009 року все ж дозволило запобігти подальшому погіршенню фізичного стану слона Боя, опікуном якого був мер Києва Л.Черновецький. На той час слон вже декілька разів падав на коліна і важко піднімався та багато часу проводив, обпершись на огорожу. Після прес-конференції слону різко збільшили раціон, що нормалізувало стан Боя. Проте так і не було закінчено ремонт зимового приміщення для слона, хоча, за заявами директора восени 2009 року, на це потрібно лише 20 тисяч гривень. В той же час, за даними звіту зоопарку, на юридичні та аудиторські послуги витрачено більше 3 мільйонів гривень. А на "забезпечення постійного інформування мешканців міста щодо впровадження системи роздільного збору твердих побутових відходів" – 200 тисяч гривень!
Лише за останній місяць в Київському зоопарку сталися масова загибель птахів (проблема ставків, де вони мешкають, піднімалась на прес-конференції), загинув у розквіті сил і репродуктивних можливостей єдиний самець зебри Гранта, а також травмувалася самка зебри (проблема травматизму зебр також висвітлювалась 15 жовтня 2009 р.), в невідомому напрямку зник важкохворий кінь Пржевальського.
Тож чергова втрата Київського зоопарку – смерть гордості і символу нашого зоопарку, найбільшого в Європі слона Боя, що сталася 26 квітня, є ще одним підтвердженням некомпетентності адміністрації зоопарку і в першу чергу його директора С.Берзіної.
На сьогоднішній день Київський зоопарк знаходиться у жалюгідному стані. Починаючи з центрального входу можна побачити порожні та поламані вольєри, повалені дерева, неприбрані алеї, зачинені павільйони та недіючі акваріуми. Грошей "немає" навіть на те, щоб замінити перегорілу лампочку у тераріумі, при тому їх вистачає, щоб облаштувати місцями для платної риболовлі ставок, де не одне десятиліття гніздилися рідкісні птахи, їздити за кордон чи будувати новий ресторан "Віні Пух" замість приміщення, що з пафосом презентовано меру та громаді Києва як новий та найбільший зоомагазин міста.
Окрім непрозорості фінансової сторони діяльності зоопарку та відверто непрофесійного керівництва, привертають увагу спроби продати або перепрофілювати у розважальний комплекс недобудоване приміщення людиноподібних мавп та новий слоновник, які обійшлися киянам у десятки мільйонів гривень, а також побудувати на території зоопарку, яка належить до заповідних, підземний гараж, і замість уже знесених нових вольєрів для птахів – автостоянку. Наголошуємо, що такі дії загрожують втратою значної частини території зоопарку.
Непрозорості діяльності керівництва зоопарку сприяє і відсутність громадської та наглядової ради, які мали б здійснювати контроль за важливими напрямками діяльності.
Сьогоднішня ситуація в зоопарку вказує на планомірні дії, спрямовані на розвал всієї роботи зоопарку, що в подальшому може послужити підставою для зміни статусу зоопарку і приватизації або продажу його об'єктів та землі.
В зв'язку з викладеним просимо Вас звернути увагу на катастрофічний стан справ у Київському зоологічному парку, винести це питання на сесію Київської міської ради та створити комісію з залученням незалежних експертів для розслідування причин смерті слона Боя і загального стану зоопарку. На час роботи цієї комісії просимо відсторонити від посади генерального директора зоопарку С.Берзіну.
Сподіваємося, що такі дії допоможуть запобігти подальшій руйнації цього важливого для громади міста та майбутніх поколінь киян науково-просвітнього природоохоронного об'єкту загальнодержавного значення.

З повагою, київські захисники тварин.

Довідка. 30 квітня о 16:00 на запрошення заступника голови КМДА Ігоря Добруцького відбудеться зустріч із ним представників деяких громадських організацій щодо ситуації, яка склалася в зоопарку. Про перебіг зустрічі буде проінформовано додатково.

Джерело: http://sos-animals.info/index.php?option=com_content&view=article&id=155%3Al-r&catid=7%3A2009-07-28-10-19-13&Itemid=12&lang=ru
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments